Segédanyagok
Mi is ez?
Itt általatok küldött vagy szerintünk érdekes anyagokat halmozunk fel. Próbálunk adni segédeszközöket arra, hogyan állj neki rajzolni, milyen programokkal tudsz festeni, miképp tudod fejleszteni egy-egy kézsséget, és minden olyan dolgot szerepeltetünk, ami szerintünk egy alkotónak a hasznára lehet.
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a tanuláshoz érdemes egy második nyelv ismerete, mivel a legtöbb tutorial angol nyelven érhető csak el. Igyekszünk azonban magyarokat is keresni.
Folyamatosan feltöltés alatt! Szeretnél nekünk segíteni? Küldhetsz nekünk segédanyagokat te is!
Alapok >
A rajzolás - mint minden más - alapokon nyugszik, melyek nélkül nehéz boldogulni az alkotás világában. Ide gyűjtjük azon segédanyagokat, amik segíthetnek az alapok csiszolásában.
- - Tiszta színek kikeverése
Ez a videó egy összegzés arra, hogyan célszerű a színeket keverni úgy, hogy végeredményként tiszta, telített színeket kapjunk, elkerülve a telítetlen, "koszos" színeket. Készítettünk hozzá feliratot is, kapcsold be a megtekintéskor!
- - Kockológiai ismeretek (EN)
Egy blogbejegyzés, ami töviről-hegyire kivesézi a kockológiát, hogy miként is kell az egyes formákat ábrázolni. Ehhez angol nyelvismeret szükséges.
Anatómia ismeretek >
Az anatómia az egyik legkívánatosabb ismeret, amikor figurális ábrázolásról van szó. A megfelelő, expresszív pózok megrajzolása sok gyakorlást kíván, ezért érdemes újra és újra elvővenni azt, keresni minden lehetőséget a továbbfejlesztésére.
Anatómia, póz gyakorlás
- - Line of Action (EN)
Habár angol nyelvű oldal, megértéséhez nem kell sok: kiválaszthatjuk, mit szeretnénk gyakorolni (portrét, pózt pl.), mennyi ideig (30 másodperctől 10 percig vagy órákig). Ezután elindítjuk, és a megadott időközönként random képeket kapunk, amiket lerajzolhatunk. Jó krokizáshoz, pózok megismeréséhez, anatómia gyakorláshoz stb.
- - CroquisCafe (videó csatorna)
A legtöbb ide feltöltött videó lényege a x idő alatt lerajzolható modellek HD minőségű videói. A csatorna készítője válogatott fotókat oszt meg, és kiszabja a megrajzolási időt. Krokizáshoz tökéletes, illetve ad némi irányítást is, mit gyakoroljunk épp.
- -
Proko - Anatómia tanulás (videó csatorna)
Hasonlatos egy anatómai tanulásos kurzushoz. A csatorna készője bemutatja, hogyan építsük fel az egyes testrészeket, magyarázatokat fűz hozzá, amit mindig ábrázol is a videón, szóval sok praktikát leshetünk el.
Ezen videók már angol nyelvismeretet igényelnek. A videók feliratozhatóak. Ha tudsz angolul, most ezt a tudást kamatoztathatod a videók feliratozásában. Végy részt a közösség segítésében! Hogyan?
Anatómiai segédletek
- - Handy Art Reference Tool (app)
Egy igencsak hasznos applikáció telefonra; lehet benne előre legyártott fejeket forgatni, illetve kezeket és lábakat pózolni. Ha valami gond van a kezek megrajzolásával, eme app segítségével bepózolhatunk magunknak egyet, illetve még a ráeső fényt is állíthatjuk.
- - DesignDoll (program)
Sokszor nehéz elképzelni a rövidüléseket, amikor testet ábrázolunk, illetve a megfelelő arányok megtalálása is gondot okozhat. Ez a program segíthet a pózok kitalálásában; igaz, kinézetben sokszor inkább anime és cartoon jellegű karakterekre hasonlíthat.
Digitális festészet >
A rajzolást, azaz a legtöbb grafikai ágnak az alapját mindig érdemes fejleszteni vagy tovább csiszolni. Az itt felsorolt segédletek ezt hivatottak szolgálni.
Festőprogramok
- - Krita
Egy ingyenesen használható, folyamatosan fejlesztés alatt levő digtális festőprogram. Viszonylag sokat tud a kis mérete ellenére: az ecsetek szinte minden tulajdonságát beállíthatjuk benne, kis teljesítményű gépen is elfut.
- - Paint Tool Sai
Egyszerűbb, de népszerű japán fejlesztésű festőprogram, ami nem igényel nagyobb tudást. Viszonylag egyszerű a felülete, kiváló vonalrajzok készítésére. Sokan manga képek alkotására alkalmazzák.
- - Adobe Photoshop
Elsősorban képszerkesztőnek számít, de igen széles körben alkalmazzák festéshez, rajzoláshoz. Előnye az, hogy rengeteg mindent tud, így a rajzolástól kezdve a textúrázáson át korrekciózni is kényelmesen lehet; hátránya az, hogy fizetős, és kicsit meg kell tanulni a felületét, illetve gépigényes.
- - Corel Painter
A festőprogramok közül ez számít a "legprofesszionálisabbnak". Fizetős, gépigényes, viszont igen széles skálán lehet az ecseteket állítani, és igen jól utánozza a tradicionális ecseteket is. Megtanulni viszont nem könnyű, igen sokat kell vele foglalkozni, hogy jók legyünk vele.
- - ArtRage
Ha szeretnénk digitálisan tradicionális kinézetű festményeket alkotni viszonylag egyszerűen, az ArtRage a nekünk való program. Egyszerű kezelőfelülete lehetővé teszi azt, hogy tényleg könnyedén tudjunk vele alkotni, és az eredmény is jobban hasonlít egy tradicionális festményhez. Az ára a legtöbb fizetős festőprogramhoz képest nem olyan sok.
- - MangaStudio
Ez egy igen könnyen használható, ámbár fizetős program. A kezelőfelülete egyszerű, bárki elbánik vele.
Fotózási alapismeretek >
Néhány segítő tipp, videó stb. a fotózást gyakorlóknak.
Szerkesztő Programok
- - Adobe Lightroom
Az Adobe közismert fotószerkesztő softwere. Ez a szerkesztő képes katalógusokat létrehozni, beállításokat egyszerre több képre ráhúzni, finoman hangolni a képeket. Előfizetéses, viszonylag olcsón hozzájuthatunk. Két verziója közül főként a Lightroom CC Classic verziót ajálnjuk, sokkal többet tud.
Van ötleted a gyűjteményünk bővítésére? Akkor vedd fel a kapcsolatot az adminnal!
Leveledben küldd el a linket, illetve néhány szóval jellemezd, miért tartod érdemesnek az anyagot feltöltésre. Köszönjük!
A weboldalunkhoz mindig szívesen veszünk bármilyen segítséget, sőt, ösztönözzük tagjainkat a közösség polírozására. Munkáddal több száz ember fejlődését segítheted meg; küldj be egy segédanyagot, fordíts le hasznos leckéket, adj ötletet a jelen oldal jobbá tételére.
Kérlek, írj Thubakabra-nak több információért.
bezárás