Sokszor jön elő a téma, mi is az a maszkolás, szóval először erről írnék pár szót, aztán vágunk csak a lényegbe. Ez a rész bármelyik raszteres programra vonatkoztatható.
A rétegmaszkkal az adott réteg átlátszóságát tudod meghatározni. Ezt a fekete-fehér közötti skálával lehet irányítani: a fehér rész azt jelöli, hol átlátszatlan a réteg, míg a fekete részen teljesen átlátszó lesz - természetesen a középszürke pedig félig átlátszó lesz.
Ezt a techikát rendkívül sok esetben lehet alkalmazni - kivágásoknál, két réteg egybemosásánál, textúrázásnál stb. A legjobb az benne, hogyha valamit elrontassz és már nem tudod visszavonással sem kijavítani, akkor tudsz korrigálni a rétegmaszkon. Ezáltal nincs olyan, hogy egy hosszabb munka esetén alig javítható hibát hozol létre.
Innen jön a photoshopra szűkített rész.
Kétféleképpen oldható ez meg. Először is, válaszd ki azt a réteget, amelyikhez a rétegmaszkot akarod csatolni,...
1. ... majd a rétegek panel alsó részén az ikonok közül kattints a kis kocka alapon kör kinézetűre. Fehér alapú maszkot fogsz kapni.
2. ... menj a menübe, ott válaszd ki a réteg (layer) pontot, ott pedig a Rétegmaszk menüt. Be tudod állítani, hogy teljesen átlátszatlan (mindent mutat, tehát fehér) vagy teljesen átlátszó (mindent elrejt, ergo fekete) rétegmaszkot rakjon be alapból. Válaszd a neked kedvezőbbet.
Ezek után a réteghez csatolódik a maszk, majd ezen tudod irányítani az átlátszóságot. Egyszerűen csak válaszd ki a megfelelő ecsetet, a szükséges színt (fekete-fehér között), majd a megjelenő kis maszkra kattintva már festhetsz is.
Van egy hátterünk, ami kék színű és afelett van még egy réteg. Ehhez a másodikhoz rendeltünk egy "mindent mutat" maszkot. Kiválasztva a maszkot és egy fekete színű, puha ecsetet egy ' ' smileyt festettem a maszkra. Így azon a részen a réteg is áttetsző lett és átütött rajta a kék háttér - ugye a smiley mintájában.
Nem is olyan bonyolult ez
Amire érdemes figyelni...
Háttérhez nem lehet maszkot rendelni, mivel alapból annak nincs alphája (átlátszósági mapje). Például, ha radírozni akarunk rajta, akkor a hátsó színt fogjuk viszont látni, nem a kis kockákat, amik az átlátszóságot jelzik. Ahhoz, hogy maszkot tudjunk rendelni hozzá vagy egyáltalán átlátszóvá tehessük, tennünk kell vele valamit: jobb klikk a háttér ikonján a rétegkezelő panelen, majd válaszd a 'Háttérből réteg...' pontot. Ezután egy normális réteg lesz belőle, ami ugyanúgy viselkedik, mint a többi.
Színnel nem tudod irányítani a maszkot - hiába választasz ki valami telítettet, a maszk fölött szürkeárnyalatúvá fog konvertálódni.
Korrekciós rétegekhez is lehet maszkot rendelni. Például ha kontrasztosítást akarunk a kép bizonyos részein, míg némelyiket a régi állapotában akarjuk hagyni, akkor ugyanúgy adhatunk neki rétegmaszkot.
Egy rövid példán keresztül szemléltetném.
Ez a fotóm kicsit sötétre sikeredett, úgyhogy kicsit feljavítom PS-ben. Ehhez rendelek egy görbés korrekciós réteget, hogy vilosítsak rajta, de az eredmény nem lett túl jó:
A vizet szerettem kicsit sötétebben, az ég pedig kiégett és mindenfajta árnyalást elvesztett. Ezen felül a fák teteje is eltünt. Szóval rendeltem hozzá egy rétegmaszkot és egy kis javító festegetés után ilyen lett:
A maszkot egyébként ugyanúgy lehet kezelni, mint a réteget, csak fekete-fehérben kell gondolkodni.
Rendelhetsz hozzá effekteket, elmoshatod, átmenetesen is vezérelheted. Ez utóbbi is rendkívül sok esetben lehet alkalmas, például átmenetes egybeolvadáskor egy másik képpel. Vagy akár egy speciális ecsettel - mint a következő példánál a falevél mintájával - textúrázhatunk vagy mintázhatunk:
Ez mondjuk főként akkor izgalmas, ha egy másik képet rendelünk fölé vagy már egy textúrázott/textúra réteget alkalmazunk így.
A rétegmaszkot kikapcsolhatjuk, ha meg akarjuk nézni, nélküle milyen lenne az adott réteg - a shift gomb lenyomásával majd bal egérgomb (BEG) klikk a maszk fölött.
Vagy megnézhetjük a maszkot magát:
Ezt az alt+BEG kombinációval, szintén a maszkon és ugyanígy tünthethetjük el az aktív felületről.
Röviden ennyi a rétegmaszkok használata. Érdemes kipróbálni, mert tényleg sok esetben alkalmazható. Próbáltam minden összeszedni hozzá, de bövebb információt némi tapasztalatszerzés után kaphatunk.
Thubakabra
(2010-07-15)
9528 olvasás
[A panel bezárásához kattints rá!]